Dodaj produkty podając kody
- American IPA prosto z Wrocławia będące hołdem dla chmielu zza wielkiej wody. Treściwe, o solidnej podbudowie słodowej z dużą porcją goryczki. Wypełnione aromatami cytrusowymi, kwiatowymi i ziołowo-żywicznym, dla lubiących wyraźnie zaakcentowaną goryczkę.
Styl IPA ma korzenie brytyjskie, ale to amerykańska wersja tego piwa (czyli właśnie AIPA) stała się żyjącym pomnikiem piwnej rewolucji. Mocniejsze niż Pale Ale i to w każdym aspekcie – wyższy ekstrakt, więcej słodu, nieco ciemniejsza barwa i zdecydowanie więcej chmielu! AIPA SALAMANDER od Browaru Stu Mostów to klasyk w nowofalowym piwowarstwie, reprezentujący szkołę warzenia z zachodniego wybrzeża (West Coast).
Słody stanowią tutaj ważny składnik balansujący chmielową goryczkę. Mocna podbudowa pozwala nam na bardziej intensywne chmielenie. Nieco większa ilość czerwonego słodu karmelowego mocno podkreśla pełnię tego piwa oraz ciekawie łączy się z owocową chmielowością.
To chmiele stanowią o wyjątkowości tego piwa. Chmiel Columbus charakteryzuje się cytrusową goryczka, podobną do tej odnajdywanej w albedo (białej części) owoców cytrusowych. Najważniejsze są jednak chmiele aromatyczne. Podczas warzenia dodano Mosaic, który nadał intensywnych nut owoców tropikalnych – przede wszystkim papai oraz mandarynki. Gdy gotowe piwo leżakowało dorzucono do niego również cytrusową odmianę Citra, o nutach agrestu, grapefruita, limonki oraz liczi.
Szczególnie dobrze jest uwypuklić chmielowy charakter tego piwa poprzez degustację w szkle o zwężającym się kielichu, typu Tulip, Sensoric lub IPA Glass. Tegu typu piwo najlepsze jest „na świeżo” gdyż aromaty chmielowe tracą z czasem na intensywności.
Najciekawszym połączeniem jest degustacja tego piwa z ostrymi serami z przerostem pleśni, typu Gorgonzola lub Roquefort. Ostry smak i zapach tych serów w ciekawy sposób intensyfikuje wysoka goryczka tej AIPY. Dlatego dobrze jest degustować to piwo z makaronami, pizzami czy burgerami zawierającymi w swoim składzie te sery. Polecamy łączyć ją również z ostrymi potrawami, szczególnie kuchni tajskiej lub nepalskiej.