Dodaj produkty podając kody
- Jasne piwo górnej fermentacji, lekko złamane karmelowymi słodami. Piwo codzienne, ale dostarczające wielu przyjemnych wrażeń degustacyjnych. Nietuzinkowy aromat żywiczno-owocowy.
Pale Ale to szeroko rozumiany styl rodem z Wielkiej Brytanii, gdzie oznaczał po prostu piwo górnej fermentacji i pomimo przymiotnika „Pale” nie zawsze były to wyłącznie jasne piwa. W wersji amerykańskiej styl ten kojarzy się przede wszystkim z intensywnym chmieleniem, zarówno na goryczkę jak i na aromat, a dzięki zastosowaniu nowych odmian tego chmielu, aromat w tym piwie bywa nietuzinkowy!
Zastosowane słody stanowią tło dla intensywnego chmielenia. Zasyp to przede wszystkim słody jasne, z niewielkim dodatkiem jasnego słodu karmelowego, który w bardzo subtelny sposób podbudowuje pełnię tego piwa.
To chmiele stanowią o wyjątkowości tego piwa. Zastosowano tu tylko amerykańskie chmiele i tylko te nowofalowe. Wyraźna goryczka pochodzi od chmielu Chinook, w profilu nieco pikantna, o wyraźnym profilu sosnowym. Na sam koniec gotowania, a także przy oddzielaniu osadów gorących dodano pokaźną ilość chmielu Simcoe – znanego z intensywnego aromatu cytrusowo-sosnowego. Po fermentacji, w czasie leżakowania Pale Ale dostaje bardzo wyraźnego, świeżego zapachu nut sosnowych i owoców tropikalnych, zapewnianych przez mieszankę Mosaic i Simcoe.
Pale Ale jest piwem o dualnym charakterze. Pite ze szkła typu Nonic lub Shaker jest piwem codziennym, wysoce aromatycznym, ale również mocno pijalnym. Gdy jednak chcemy się wyraźniej skupić na motywach chmielowych, warto użyć szkła typu Sensoric, Tulip lub IPA Glass, które uwydatnią chmielowy charakter tego stylu.
Jeśli potraktujemy to piwo jako piwo codzienne, to polecane potrawy będą te lżejsze, jak ryby, potrawy z drobiu czy makarony z jasnymi sosami. Natomiast chmielowy charakter potęgują potrawy ostre, klasyką jest tutaj burger wołowy na ostro. Także sery mogą zmieniać odczucia podczas foodparingu – tonować to piwo będą sery młode, bardziej mleczne, jak Gouda lub Cheddar. Jeśli degustację połączymy z pleśniowymi, ostrymi serami to podbijemy goryczkę i chmielowy charakter Pale Ale. Owocowość aromatu spotęgujemy mocno owocowymi deserami, jak serniki na zimno, czy sorbety. Natomiast ciasta z miętą będą uwypuklać sosnowy aromat chmielu Simcoe.